Sieć 5G znana jest już niemal każdemu. Dużo o niej słychać w wiadomościach, a na jej temat w internecie krąży wiele pogłosek.
Część osób uważa, że jest to ogromny krok naprzód, który zupełnie odmieni działanie i rozwinie rynek technologiczny. Istnieją również teorie spiskowe, że jest to sieć szkodliwie wpływająca na zdrowie. Co mówi na ten temat Komisja Europejska?
Zanim dowiemy się, jak postępować będzie Komisja Europejska w sprawie sieci 5G, warto przekonać się, czym ona właściwie jest. W prostym tłumaczeniu jest to technologia, która pozwala na odciążenie obecnej sieci 4G. Dzięki temu możliwe będzie osiągnięcie lepszego zasięgu i połączenia z Internetem na komputerze, laptopie, telefonie i innych urządzeniach podłączonych do WiFi.
Warto zaznaczyć, że obecna sieć staje się silnie obciążona, a to przez to, że coraz więcej osób przenosi się na pracę zdalną, naukę w domu lub korzysta z możliwości robienia zakupów online. Wdrożenie nowej technologii pozwoli na szybsze połączenie.
Wydawać się może, że sposób działania tej sieci będzie różnić się od innych. Prawda jest jednak taka, że działa ona niemal identycznie, jak sieć 2G, 3G i 4G. To więc oznacza, że 5G funkcjonować będzie na falach radiowych, które będą emitowane przez stacje bazowe. Właśnie dzięki temu możliwe będzie ich odbieranie przez urządzenia takie jak telefon, laptop czy komputer.
Unia Europejska szacuje, że na początku wprowadzona zostanie forma 3 częstotliwości. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie przepustowości sieci w porównaniu do poprzednich rozwiązań. Dodatkowo zwiększy się zasięg. To wszystko zapewniać będzie większy komfort i wygodę podczas korzystania z Internetu.
Szybka prędkość i zasięg sprawia, że coraz więcej osób obawia się cyberataków. To właśnie dlatego Unia Europejska chce mieć jak największą kontrolę nad procesem wdrożenia sieci 5G do krajów europejskich. Zastosowany zostanie Schemat Zapewnienia Bezpieczeństwa Sprzętu Sieciowego. Dzięki temu Komisja Europejska będzie w stanie zadbać o bezpieczeństwo cybernetycznego sprzętu telekomunikacyjnego i sieci mobilnych.
>> Zobacz też: Co to jest blockhain?
Dodatkowo zakłada się konieczność przejścia przez proces certyfikacyjny NESAS, który ma na celu zwiększyć szansę na uproszczenie procedury weryfikacji sprzętu telekomunikacyjnego. Dzięki temu możliwe będzie szybsze określenie, czy dane urządzenia i węzły telekomunikacyjne spełniają wymogi określone przez 3GPP. Nadanie certyfikatu NESAS ma stać się gwarancją, że dane rozwiązanie spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa, a co więcej, przeszło przez audyt ekspercki.
Czy sieć 5G jest bezpieczna? Co może zmienić w naszym codziennym życiu? Wielu ekspertów uważa, że takie rozwiązanie przyczyni się do zwiększenia komfortu korzystania z sieci w domu prywatnym lub biurze.
Wiele osób zastanawia się, kiedy sieć 5G będzie dostępna w Polsce. Prace nad planem wdrożenia sieci zostały spowolnione przez sytuację epidemiologiczną nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. Najświeższe informacje mówią, że prace mają zostać rozpoczęte w pierwszej połowie 2021 roku.
Jeśli działania Komisji Europejskiej przeprowadzane będą zgodnie z planem, wszystkie zasady bezpiecznego wprowadzania i korzystania z sieci 5G zostaną zachowane na wysokim poziomie.