Lubczyk ogrodowy – do ogrodu ziołowego i na balkon

Lubczyk ogrodowy – do ogrodu ziołowego i na balkon

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Lubczyk ogrodowy to roślina ceniona w polskiej kuchni. Jest on wykorzystywany jako przyprawa do mięs i dań wegetariańskich. Roślina ta charakteryzuje się wysoką zawartością substancji aktywnych, dzięki czemu znajduje również zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce. Co musimy wiedzieć zanim kupimy nasiona lubczyku ogrodowego?

Lubczyk ogrodowy – co warto o nim wiedzieć?

Uprawa lubczyku ogrodowego była popularna już w czasach starożytnych (docenili go starożytni Grecy i Rzymianie). W Polsce stał się on popularny w czasach średniowiecza. Lubczyk jest wieloletnią byliną wchodzącą w skład rodziny selerowatych. Posiada on wzniesioną, rozgałęzioną w górnej części łodygę, która w sprzyjających warunkach osiąga do 150 centymetrów wysokości. Częścią podziemną lubczyku jest grube kłącze. Roślina posiada duże, ciemnozielone, pojedynczo lub podwójnie pierzaste liście. Kwiaty są drobne, jasno-żółte, zebrane w baldachy szczytowe (okres kwitnienia rozpoczyna się w lipcu i trwa do sierpnia). Owoc to podwójna rozłupnia. Cała roślina charakteryzuje się intensywnym, wyrazistym zapachem. Prozdrowotne właściwości lubczyku są wynikiem zawartości w nim dużych ilości olejków eterycznych, kwasów organicznych, kumaryny i fitosteroli. Ciekawostką jest, że lubczyk ogrodowy uznawany jest za afrodyzjak.

Lubczyk ogrodowy – warunki uprawy

Lubczyk ogrodowy to roślina niewymagająca w uprawie, co sprawia, że poleca się go nawet osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Nasiona lubczyku ogrodowego należy sadzić na stanowiskach jasnych i ciepłych (choć roślina ta poradzi sobie również w półcieniu).

Doświadczeni ogrodnicy zwracają uwagę, że bardzo intensywny zapach lubczyku może przejść na inne rośliny znajdujące się w jego sąsiedztwie (między innymi rośliny jagodowe), co nie zawsze będzie nam odpowiadało.

Idealna dla lubczyku gleba jest zasobna w składniki pokarmowe, próchnicza, przepuszczalna, o pH wahającym się pomiędzy 6 a 7. Jeżeli dysponujemy słabej jakości podłożem, przed posadzeniem lubczyku ogrodowego powinniśmy je wzbogacić przy użyciu kompostu.

Najlepszy czas na sadzenie nasion lubczyku ogrodowego to przełom marca i kwietnia, a także sierpień (jeżeli mamy taką możliwość – posadźmy lubczyk w sierpniu, gdyż w tym miesiącu lepiej kiełkuje).

Sadząc lubczyk musimy uwzględnić fakt, że będzie się on intensywnie rozrastał, dlatego dobrze jest zachować co najmniej 40 centymetrów odstępu pomiędzy sadzonkami.

Jeżeli nie posiadamy własnego ogrodu, z powodzeniem możemy uprawiać lubczyk ogrodowy w doniczce na balkonie, tarasie, a nawet kuchennym parapecie (do tego celu warto jest wybrać dużą, ceramiczną donicę).

Lubczyk ogrodowy – o jakich zabiegach pielęgnacyjnych musimy pamiętać?

Najważniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi w przypadku lubczyku ogrodowego są podlewanie i nawożenie (w przypadku roślin uprawianych w donicach zalecane jest nawożenie nawet 2 razy w tygodniu przy użyciu nawozu płynnego). Pomocnym zabiegiem jest także ściółkowanie – ogranicza ono parowanie wody z podłoża, a tym samym sprawia, że zapotrzebowanie na podlewanie się zmniejsza.

Lubczyk jest rośliną wieloletnią. Na zimę warto jest go zabezpieczyć przy pomocy kompostu lub słomy.

Najlepsze nasiona lubczyku ogrodowego

Lubczyk jest rośliną, którą często spożywamy na surowo, dlatego bardzo ważne jest, żeby sadzić go z najwyższej jakości nasion. Do tego celu warto jest wybrać nasiona z oferty renomowanych, polskich producentów. Nigdy nie kupujmy nasion niewiadomego pochodzenia, a także nasion przeterminowanych (po upływie terminu ważności ich zdolność do kiełkowania może znacząco się zmniejszyć, a nawet zupełnie zaniknąć).

Fot.: materiał Klienta

Powiązane posty

Napisz komentarz

Epigonsa