Zasady wykonywania backupu danych w firmie

Zasady wykonywania backupu danych w firmie

W dzisiejszych czasach praktycznie każda firma trzyma swoje dane w wersji cyfrowej. Organizacje są zależne od danych, a ich utrata jest olbrzymią katastrofą logistyczną i finansową dla firmy. W niniejszym artykule opiszemy strategię tworzenia backupu w firmie.

Czym jest backup danych?

Backup danych jest procedurą, która tworzy kopię zapasową danych. Taką kopię można wykorzystać w przypadku utraty lub uszkodzenia oryginalnych danych. Istotne jest prawidłowe przeprowadzenie backupu, a w tym pomoże odpowiednia strategia.

Czy warto robić backup?

Niestety spora część przedsiębiorstw decyduje się na wprowadzenie procedury backupu dopiero po utracie danych. Obecnie obserwujemy wzmożone działanie hakerów. Dane firmowe są w cenie, więc przestępcy to wykorzystują. Dane możemy stracić również w innych sytuacjach: awarii, kradzieży czy zgubienia sprzętu. Odpowiedź na pytanie, czy warto robić kopię zapasową plików, jest więc oczywista: TAK. 

Rodzaje backupu

Pełny

Najbardziej popularny rodzaj tworzenia kopii zapasowej. Jest to po prostu kompletna kopia zapasowa wszystkich danych firmowych. Zaletą jest szybkie i kompletne odzyskanie danych w przypadku ich utraty. Pełny backup potrzebuje jednak sporo miejsca na dysku, a czas jego wykonania jest stosunkowo długi.

Dyferencjalny

Tworzone są kopie tylko tych plików, które zostały zmodyfikowane od ostatniego backupu. Zaletą jest zaoszczędzenie przestrzeni na dysku. Minus to długi czas przywracania wszystkich danych po utracie oryginalnych plików.

Przyrostowy

Polega na tworzeniu kopii tylko tych plików, które zostały dodane od ostatniego backupu. Wymaga wcześniejszego utworzenia pełnej kopii zapasowej. Zaletą jest najszybszy czas wykonywania takiej kopii danych. Sporym minusem jest najdłuższy czas odtworzenia wszystkich plików.

Syntetyczny

Kopia zapasowa wszystkich danych. Tworzona na podstawie najbardziej aktualnego backupu, a nie na podstawie aktualnego stanu systemu.

Strategia wykonywania backupu: reguła 3-2-1

Konieczność posiadania 3 egzemplarzy danych

W firmie, oprócz oryginalnej wersji danych, powinny być co najmniej dwie dodatkowe kopie zapasowe. Wiąże się to z prawdopodobieństwem awarii nośnika. Posiadając dane na trzech nośnikach, zmniejszamy ryzyko utraty danych z powodu awarii sprzętu z 1 do 100 na 1 do 1 000 000!

Użycie 2 różnych technologii przechowywania danych

Powinniśmy przechowywać dane na co najmniej dwóch różnych rodzajach typu pamięci. Może to być na przykład wewnętrzny dysk twardy, zewnętrzny dysk twardy, dysk SSD.

Przechowywanie 1 kopii zapasowej w chmurze

Trzymanie danych w chmurze staje się coraz bardziej popularne. Posiadanie kopii zapasowej w chmurze jest niezwykle bezpieczne i opłacalne pod względem finansowym. W dodatku jest niezależne od losowych zdarzeń, jak na przykład pożar w firmie. Bezpieczeństwo przechowywania kopii zapasowej w chmurze jest związane również z tym, że poszczególne firmy świadczące usługi udostępniania przestrzeni w chmurze posiadają co najmniej dwa niezależne serwery, na których przechowywane są dane. W przypadku ewentualnej awarii jednego z nich, dane firmowe ciągle są bezpiecznie przechowywane na drugim serwerze. Pliki są szyfrowane, a dostęp do nich posiada tylko właściciel.

Zdjęcie główne: Sergei Starostin/pexels.com

Powiązane posty

Napisz komentarz

Epigonsa