Dachówka fotowoltaiczna. Jak działa i ile kosztuje?

Dachówka fotowoltaiczna. Jak działa i ile kosztuje?
epigonsa
Zielone technologie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Troska o ekologiczne i odnawialne źródła energii jest dla nas coraz ważniejsza. W związku z tym wiele osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej, dzięki której każdy może zaopatrzyć się w „swój własny” prąd i dodatkowo zaoszczędzić. 

Trzeba jednak przyznać, że tradycyjne panele fotowoltaiczne nie są najlepszą ozdobą naszych dachów, przez co niektórzy rezygnują z ich założenia ze względów estetycznych. Jednakże jakiś czas temu pojawiło się i dla nich satysfakcjonujące rozwiązanie – dachówki fotowoltaiczne. 

Czym jest dachówka fotowoltaiczna? 

W odróżnieniu od tradycyjnych paneli fotowoltaicznych dachówki fotowoltaiczne nie zyskały aż takiego rozgłosu, choć trzeba przyznać, że są ich naprawdę udaną alternatywą. To nowszy technologicznie produkt, który wyróżnia się na rynku praktyczną estetyką. Sama dachówka, jak nazwa wskazuje, jest połączeniem poszycia dachowego oraz instalacji fotowoltaicznej i niewprawione oko często nie zauważy różnicy między tradycyjną dachówką a solarną. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż są takich samych rozmiarów i kształtów, a dodatkowo istnieje również możliwość wyboru interesującego nas koloru, który będzie pasował do elewacji budynku. Ich montaż dla obserwatorów również jest dość podobny do tradycyjnej dachówki – z tą różnicą, że jest zdecydowanie bardziej wymagający oraz występuje konieczność połączenia poszczególnych modułów przewodami. 

Jak działa dachówka fotowoltaiczna?

Zasada działania dachówki fotowoltaicznej zasadniczo nie różni się zbytnio od doskonale nam wszystkim znanych tradycyjnych instalacji. Główną różnicą jest wielkość poszczególnych modułów. Tu każda dachówka jest osobnym modułem, który należy połączyć z pozostałymi. W instalacjach tradycyjnych panele są znacznie większe, przez co możemy położyć ich zwyczajnie mniej. Główna zasada działania jest jednak niezmienna. Panel-dachówka pochłania promienie słoneczne, przetwarza je na prąd elektryczny, który następnie trafia do zamontowanego falownika. Jego zadaniem jest zaś przetworzenie prądu stałego w prąd zmienny. 

Koszt montażu dachówki fotowoltaicznej 

Niestety koszt montażu instalacji fotowoltaicznej stworzonej z dachówki solarnej nie jest zachęcający i być może właśnie dlatego produkt ten jest zdecydowanie rzadziej spotykany od zwykłych instalacji. Uzyskanie podobnych parametrów przy użyciu dachówki zwykle kosztuje od dwóch do trzech razy więcej niż przy zwykłych instalacjach. Musimy wziąć jednak pod uwagę fakt, że dzięki montażowi dachówki fotowoltaicznej redukuje nam się koszt zwykłego pokrycia dachowego. Co więcej, z racji mniejszego ciężaru niż w przypadku dachówek ceramicznych możemy zaoszczędzić również na więźbie dachowej. Z pewnością dlatego rozwiązanie to jest bardziej opłacalne w momencie budowania nowego domu, aniżeli modernizacji istniejącego już dachu. 

W Polsce ceny dachówek fotowoltaicznych wahają się od około 50 zł do około 200 zł za metr kwadratowy. Wpływ na nie mają na przykład wygląd i kolor wybranej przez nas dachówki oraz jej parametry. Na cenę wpływa również stosunkowo wąska grupa producentów zajmujących się tym skomplikowanym technologicznie rozwiązaniem.

Znaczna część producentów dachówek solarnych współpracuje również z twórcami tradycyjnego poszycia dachowego, dzięki czemu będziesz mógł w jednym miejscu zaopatrzyć się w pasujące do siebie elementy. Pozwoli to na połączenie technologii i w efekcie dodatkowej oszczędności.

Zdjęcie główne: Michael Jasmund/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zrozumienie procesu rozwodowego – kroki, czas trwania i co można oczekiwać
Zrozumienie procesu rozwodowego – kroki, czas trwania i co można oczekiwać
Poznaj etapy procesu rozwodowego, dowiedz się, ile trwa rozwód i na czym powinieneś się skupić. Od pierwszej konsultacji z prawnikiem po rozstrzygnięcie sądowe - przygotuj się na to, czego może oczekiwać.
Ostatnie wpisy