Nowe technologie są nieodzownym elementem wielu branż. Nie inaczej jest w przypadku branży transportowej. Sprawdź, jak wpływają na transport i czy warto z nich korzystać!
Digitalizacja już od lat jest na porządku dziennym w przypadku logistyki krajowej, a szczególnie międzynarodowej. Tempo wdrażania nowych technologii i poszerzanie działów IT w przedsiębiorstwach decyduje o tym, które firmy będą się rozwijać, a które niekoniecznie. Mowa tutaj między innymi, o takich udogodnieniach jak blockchain czy wszystkim już znany Internet of Things – internet rzeczy.
Wykorzystywanie odpornej na oszustwa, rozproszonej bazy danych umożliwia gromadzenie kluczowych informacji o pochodzeniu towaru. Co ważne, można tym samym dotrzeć nawet do pojedynczego składnika użytego w trakcie produkcji wyrobu. Ta transparentność sprawia, że czas papierowych dokumentów, w których znajdują się informacje na temat danego towaru przemija. Gromadzenie danych w chmurze zamiast na papierze mocno przyczynia się do zwiększenia komfortu działań. Kilkoma kliknięciami można odszukać dany produkt i sprawdzić jego pochodzenie, co wcześniej nie było takie proste. Co ciekawe, możliwe jest także śledzenie dostaw w trakcie transportu od wyjechania ciężarówki z centrum logistycznego, aż do celu. Przyczynia się to więc do lepszego planowania transportu.
Nowe technologie pomagają w finalizowaniu umów. Podmioty stacjonujące na różnych kontynentach mogą w mgnieniu oka uzyskać dwa niezbędne podpisy. Kiedyś było to niemożliwe. Planować transportu nie trzeba z dużym wyprzedzeniem, czekając kilka tygodni na zgodę i podpis drugiej strony. Wszystko dzieje się tu i teraz, często przez wideorozmowy. Takie rozwiązanie sprawia, że firma może uzyskać ciągłość dostaw, która jest niezwykle ważna w tej działalności. Przestoje są bowiem często zabójcze dla przedsiębiorstwa. Zautomatyzowanie umów to gwarancja szybkości i bezpieczeństwa. Nie ma także konieczności zatrudniania pośredników, co zmniejsza koszty.
Internet rzeczy walnie przyczynia się do efektywniejszego transportu towarów. Jest etapem końcowym dla danych pochodzących z różnych źródeł jak zewnętrzne urządzenia. Pozwala na wdrożenie najnowszych technologii w transporcie, które będą rejestrować każdy ruch ciężarówki, statku czy samolotu w trakcie podróży. Mowa tutaj między innymi o śledzeniu z pomocą GPS, urządzeniu do diagnostyki naczepy w czasie rzeczywistym, sensorze temperatury i wilgotności wewnątrz naczepy, urządzeniu rejestrującym zachowanie kierowcy – jego bezpieczną, zgodną z przepisami jazdę, czas postoju czy używanie systemów pozwalających ograniczyć zużycie paliwa. Przełoży się to na tworzenie profilów kierowcy. W ten prosty sposób Internet of Things może przyczynić się do łatwiejszego i szybszego zaplanowania odpowiedniej trasy dla danego pracownika. Sprawi także, że każde jego zachowanie oraz jakość techniczna naczepy będą na bieżąco śledzone z pomocą zewnętrznych urządzeń.
Każda z wymienionych technologii mocno przyczynia się do ulepszenia, efektywniejszego zarządzania i planowania transportu. Wspomniany Internet of Things obniży koszty i polepszy obsługę. Blockchain będzie nieodzownym elementem w firmach produkcyjno-transportowych. Zawiązywanie umów przez internet to niezbędny krok do szybszego dokonywania transakcji bez względu na działalność przedsiębiorstwa. Branża logistyczna oraz planowanie transportu rozwija się bardzo szybko. Już dziś wprowadzone rozwiązania pozwalają zmniejszyć koszty i przyspieszyć dostawy nawet o kilkanaście procent. Firmy, które jeszcze nie wprowadziły nowych technologii, są już daleko za największymi potentatami w branży.
(fot. pixabay.com)