Dom w stylu eko – jak go urządzić?

Dom w stylu eko – jak go urządzić?

Tęsknota do tego, co naturalne i dbałość o ekologiczne rozwiązania są obecne także w trendach wnętrzarskich. Również myślenie o własnym domu jest coraz bardziej świadome. Styl ‘’zero waste’’ i wykorzystywanie naturalnych materiałów jest kuszące i może dać ciekawy efekt. Jak go uzyskać? 

Styl eko, czyli spokój panujący we wnętrzu

We wnętrzu inspirowanym stylem eko powinno dać się wyczuć harmonię i pewien spokój. Na pierwszym planie powinny znajdować się ciekawe faktury materiałów, nie zaś ich kolorystyka. Stąd więc paleta barw musi być ograniczona i stonowana. Z pewnością znajdą się w niej biel, szarość i beż, ale nie zabraknie też miejsca dla stonowanej zieleni, żółci lub koloru niebieskiego. Czasami zdarzają się wnętrza inspirowane w dużej mierze minimalizmem, żeby uniknąć niepotrzebnych przedmiotów. 

Naturalne materiały, czyli?

Urządzenie wnętrz w stylu eko wymaga zastosowania naturalnych materiałów, które trzeba wybierać w sposób nieprzypadkowy. Najpopularniejsze to oczywiście drewno, ale też len, bawełna lub kamień. Warto także wykorzystywać szkło, które może być później wielokrotnie przetwarzane. Pamiętajmy, że drewno w postaci podłogi lub na ścianie będzie ocieplać wizualnie wnętrze. Kamień z kolei jest stylowy i wytrzymały. Len lub bawełna to wspaniały materiał do tapicerowania mebli, lub stworzenia bardzo stylowych narzut do ich okrycia.  Dobrze sprawdzą się też nakrycia patchworkowe, czyli zszyte z kawałków luźno dobranych materiałów. Pamiętać należy o tym, żeby nie wybierać zbyt jaskrawych barw. 

Inne materiały w stylu eko: szkło, wiklina, bambus i trawa morska

Bezsprzecznie dobrym wyjściem będzie także zastosowanie wyrobów powstałych ze szkła. Szkło do rozłożenia potrzebuje tysiące lat, doskonale nadaje się do przetworzenia. Można wykorzystać szklane świeczniki, ale też lampy zapachowe w szklanych słoiczkach. Butelka w stylu vintage może służyć jako ciekawy flakon na cięte kwiaty. Do naturalnych surowców należą również wiklina, bambus i trawa morska. Można z nich tworzyć maty, kosze lub wazony, które niezwykle stylowo będą prezentowały się w eko wnętrzu.

Jakie meble do wnętrz w stylu eko?

Wyposażenie domu w stylu eko i dobranie mebli pasujących do koncepcji wcale nie musi być trudne. Często wystarczy wykorzystać te meble, które są pod ręką, a którym można nadać nowe życie. Można je odnowić i ponownie wykorzystać. Idea recyklingu może być również realizowana poprzez tworzenie mebli ze skrzynek po owocach lub łóżka z palet. Ważne też, aby we wnętrzu znalazł się solidny stół z drewna. Chodzi o to, aby jego wygląd był możliwie naturalny. Warto więc zrezygnować z lakierowania na wysoki połysk lub tworzenia ‘’rzeki’’ z koloryzowanej żywicy. Dobrze sprawdzi się jednak stare drewno, które wykorzystamy zgodnie z zasadą ‘’less waste’’. Do niego oczywiście trzeba dobrać stylowe krzesła lub ławy. Jako stolik kawowy można wykorzystać pień drewna.

Znaczenie oświetlenia w eko wnętrzu

Wnętrze domu w stylu eko powinno być bardzo świetliste. Warto więc zadbać, żeby pojawiała się w nim duża ilość światła słonecznego. Ciepłe oświetlenie powinno jednak zdobić go także wieczorem. W tym przypadku sprawdzi się łańcuch cotton balls lub inne energooszczędne rodzaje lamp i żarówek o ciepłej barwie. 

Zieleń w stylu eko 

We wnętrzu takiej aranżacji nie powinno zabraknąć roślin, które nie tylko będą pięknie wyglądały, ale też oczyszczały powietrze i wpływały na utrwalenie się korzystnego dla przebywających mikroklimatu. Ciekawym wyjściem będą także ‘’żywe obrazy’’ mchu chrobotka reniferowego lub mchu poduszkowego, które ozdabia się również gałązkami, przekrojem przez pień drzewa lub szyszkami. Niekiedy tę samą technikę stosuje się dla stworzenia ‘’zielonej ściany’’.

Ekologiczna kuchnia i łazienka

Pamiętając, że stylowi eko towarzyszy pewna filozofia życia polegająca na szanowaniu środowiska naturalnego, powinniśmy w szczególny sposób zaakcentować to poprzez wyposażenie łazienki. Mydło, balsam do mycia lub spray do czyszczenia mogą być wybierane pod kątem ich biodegradowalności. W zmywaniu lub dbaniu o czystość także warto stawiać na naturalne substancje, choćby sodę.

Fot. Charlotte May/Pexels

Powiązane posty

Napisz komentarz

Epigonsa