Zadłużone mieszkanie – jak wyglądają formalności podczas sprzedaży?

Zadłużone mieszkanie – jak wyglądają formalności podczas sprzedaży?
epigonsa
Nieruchomości
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele zadłużonych mieszkań można sprzedać bez problemów. Należy jednak najpierw ustalić kilka kluczowych kwestii. Dowiedz się, o jakich formalnościach trzeba pamiętać.

Zadłużone mieszkanie to szerokie pojęcie. Może ono dotyczyć nieruchomości obciążonych bankową hipoteką. W innym rozumieniu związane jest z nieopłaconym czynszem w spółdzielni. Rozpoczęta licytacja komornicza również tego dotyczy.

Wiemy, jak poradzić sobie w każdym z wymienionych przypadków i z powodzeniem sprzedać zadłużone mieszkanie. Przeczytasz u nas, jak zapewnić sobie oraz nowemu właścicielowi spokojną transakcję. Zrozumiesz, w jaki sposób zinterpretować umowę z bankiem oraz przeprowadzić rozmowę z komornikiem przed sprzedażą.

Co stanie się z pieniędzmi po sprzedaży mieszkania?

Na początek warto jest zrozumieć w jaki sposób wygląda sprzedaż zadłużonego mieszkania. Różni się nieco od typowych transakcji. Zapłata trafia bowiem na początek do wierzyciela. Odlicza on należne mu zobowiązanie wynikające z umowy. Po zaksięgowaniu przelewu oczyszcza księgę wieczystą i przekazuje resztę pieniędzy na Twoje konto. Oznacza to tym samym, że transakcja przebiegła pomyślnie, a otrzymana kwota należy już wyłącznie do Ciebie.

Sprzedaż mieszkania z hipoteką

Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką, musisz najpierw uzyskać zgodę banku, w którym została ona zaciągnięta. Po otrzymaniu zapłaty za mieszkanie, od razu uregulujesz zobowiązania wobec instytucji. Pamiętaj też, by zwrócić się o konkretną promesę od banku. Zawarty w niej będzie zapis, na mocy którego po wpłynięciu opłaty wykreślony zostanie wpis w księdze wieczystej dotyczący zadłużenia. Tym samym wszystkie strony transakcji będą zapewnione, że sprzedaż przebiegła pomyślnie. Pamiętaj też, by zgłosić się do banku po zaświadczenie dotyczące uregulowania kredytu. Dokument ten pomoże Ci, w razie potrzeby, udowodnić bezproblemowe spłacenie zobowiązania.

Jak uwolnić się od licytacji komorniczej?

Jeśli zaczęto już licytację komorniczą, musisz skontaktować się z wierzycielem przed podjęciem próby sprzedaży zadłużonego mieszkania. Po złożeniu i zaakceptowaniu odpowiedniego wniosku egzekucja zostanie wstrzymana. Będzie to oznaczało, że możesz przystąpić do szukania kupca. Od razu po wysłaniu opłaty za mieszkanie wierzyciel pobierze należne zobowiązanie. Pieniądze ze sprzedaży zniosą więc dług, a reszta kwoty trafi do Ciebie.

Jakie dokumenty musisz przygotować?

Przed sprzedażą zadłużonego mieszkania trzeba przygotować kilka kluczowych dokumentów. Musisz m.in. zebrać dane o wysokości zadłużenia oraz sprawdzić numer księgi wieczystej. Potrzebne będzie także potwierdzenie nabycia lokalu w formie aktu notarialnego. Nie zapomnij też o wspomnianej wcześniej promesie dotyczącej wykreślenia zadłużenia z księgi wieczystej.

Zdj. główne: Sebastian Herrmann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak aktywność na świeżym powietrzu i zdrowa dieta mogą przyczynić się do utraty wagi: doświadczenia z obozów górskich
Jak aktywność na świeżym powietrzu i zdrowa dieta mogą przyczynić się do utraty wagi: doświadczenia z obozów górskich
Odkryj, jak połączenie zdrowego odżywiania i aktywności na świeżym powietrzu pomaga w procesie utraty wagi. Dowiedz się, jak wykorzystać doświadczenia z obozów górskich, żeby zadbać o swoje ciało i samopoczucie.
Ostatnie wpisy