Systematyczność nie musi być nudna! Triki samodyscypliny

Systematyczność nie musi być nudna! Triki samodyscypliny
epigonsa
Edukacja/Rozwój osobisty
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Samodyscyplina to nic innego jak sztuka kontrolowania siebie. Jest niezbędna do osiągania wyznaczonych celów. Jak zadbać o samodyscyplinę?

Co daje samodyscyplina?

Umiejętność kontrolowania siebie, zwłaszcza w trudnych sytuacjach i wobec pokus, ceniona była już w starożytności. Być może stąd coraz większą popularnością cieszą się książki inspirowane myślą antycznych myślicieli-stoików. Również współcześnie ceni się osoby potrafiące zachować samodyscyplinę. Dlaczego? 

Samodyscyplina pozwala kontrolować czas

Od niej zależy, ile czasu w ciągu doby wykorzystamy na sprawy, które są dla nas faktycznie ważne. W przypadku każdej osoby na tym świecie doba ma tyle samo godzin. Tymczasem jedni potrafią zrobić z niej wspaniały użytek, a inni są wciąż niezadowoleni, że „czas przecieka im między palcami”. Kluczem jest umiejętność kontrolowania siebie i swojego czasu.  

Zadowolenie z siebie i własnej skuteczności

Wspinająca się kobieta
(fot. Frank Busch, źródło: unsplash.com)

Można spędzić cały dzień na niewymagających przyjemnościach, ale pod jego koniec będzie nam dokuczało poczucie zmarnowanego czasu. Samodyscyplina pozwala zwiększyć skuteczność, co przekłada się na zadowolenie z własnych osiągnięć. 

Kształtowanie dobrych nawyków

Dzięki samodyscyplinie możemy faktycznie zmieniać swoje życie. Jak się to dzieje? Nie ma nic wspólnego z „magicznymi” sposobami na to, by żyć inaczej. Wręcz przeciwnie – samodyscyplina, panowanie nad własnym czasem i zachowaniem, umożliwia wdrażanie coraz to nowych, czasem drobnych nawyków, które po jakimś czasie utrwalają się i procentują realną zmianą. Może to dotyczyć różnych sfer: nauki, oszczędzania, relacji z rodziną lub nawet związku. 

Rozwijanie samodyscypliny: jak robić to skutecznie?

Co sprzyja rozwijaniu samodyscypliny? Będzie nam łatwiej ją kształtować wtedy, gdy:

Działamy metodą małych kroków

Mrówka wspinająca się na liść
(fot. Christian Lischka, źródło: unsplash.com)

Lepiej jest przejść małymi krokami cały dystans, niż potykać się co krok, biegnąc. i nie ukończyć wyścigu. Podobnie jest z rozwijaniem samodyscypliny. Większym sukcesem jest utrwalenie w sobie niewielkiej zmiany, która zaprocentuje, niż porywanie się na wielkie i niepewne metamorfozy od razu. 

Jesteśmy cierpliwi

Cierpliwość w przypadku rozwijania w sobie samodyscypliny ma dwa oblicza. Jest potrzebna wtedy, gdy coś się nie udaje i trzeba próbować dalej, bez zniechęcania się – to oczywiste. Istnieje jeszcze drugi aspekt: trzeba umieć dalej pracować nad sobą, wiedząc, że nagroda nie pojawi się od razu. 

Rozwijamy samodyscyplinę codziennie

Napis „jeśli nie teraz, to kiedy”
(źródło: pexels.com)

Konieczna jest wreszcie systematyczna praca nad samodyscypliną. Nie można o niej zapominać nawet na chwilę. Nie ma miejsca na wymówki i odkładanie spraw na jutro. 

Sposoby na rozwijanie samodyscypliny

Jak w praktyce robić to, co trzeba, gdy nam się nie chce? Oto konkretne pomysły:

Ogranicz to, co pochłania czas

Każdy człowiek posiada nieco inne „demony”, podstępnie ograniczające jego czas, który powinien być wykorzystany na ważne sprawy. Najczęściej są to:

  • media społecznościowe i aplikacje,
  • telewizja,
  • życie pod ciągła presją telefonów i wiadomości od innych,
  • rozmowy o niczym.

Trzeba umieć wyłączyć powiadomienia, wylogować się z ulubionego portalu lub odciąć od niezbyt przydatnych wiadomości, które płyną do nas ze świata zewnętrznego. Podobnie jest z rozmowami, które niczego nie wnoszą do naszego życia. Bez tego łatwiej jest rozwijać swoją samodyscyplinę.

Planuj swój czas

Życie bez ustalonego planu sprzyja brakowi szacunku dla własnego czasu. Samodyscyplina to zaś sposób na jego maksymalne wykorzystanie. Dobry plan na najbliższy tydzień to podstawa!

Przestań skupiać się na natychmiastowej przyjemności

Trenujący chłopak
(źródło: pexels.com)

Odłożenie przewidywanej nagrody na później to istota samodyscypliny. Można przecież pójść na imprezę i świetnie się bawić przez kilka godzin w sobotę, ale też długo uczyć się, mając w perspektywie egzamin za trzy tygodnie i ukończenie prestiżowych studiów za rok lub dwa. Zawsze w takich sytuacjach warto wizualizować sobie sukces – to daje dodatkową motywację. Impreza będzie zresztą smakować dużo lepiej, gdy postanowisz świętować na niej swoje osiągnięcia.

Uświadom sobie, że ważne cele wymagają poświęceń

Z poprzednim punktem związany jest kolejny – aby były sukcesy, musi być też odpowiedni wysiłek. Owszem, zdarza się, że ktoś zdobędzie powodzenie dzięki szczęściu, ale trudno będzie mu powtórzyć taki sukces. Jeśli nie chcesz przez całe życie liczyć, że fortuna uśmiechnie się także do Ciebie, ciężka praca jest niezbędna.

Przestań być dla siebie zbyt wyrozumiałym

Nie chodzi o to, aby dołować się niepowodzeniami, ale żeby konstruktywnie do nich podchodzić. Wyciągać wnioski i udoskonalać swoje postępowanie. Samodyscyplina jest niezbędna do tego, aby zmienić swoje działanie. A kiedy będziesz w stanie krytycznie spojrzeć na własną postawę, szybko znajdziesz sposób na to, by ją zmienić.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak technologia zmienia nasze codzienne życie
Jak technologia zmienia nasze codzienne życie
Poznaj fascynujący sposób, w jaki technologia zdecydowanie wpływa na naszą codzienność. Przekonaj się, jak cyfryzacja zmienia nasz świat w równym stopniu, co rewolucja przemysłowa.
Ostatnie wpisy