Jak dbać o rozwój osobisty?

Jak dbać o rozwój osobisty?
epigonsa
Rozwój osobisty
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rozwój osobisty jest nieodłącznym elementem naszego życia. Każdego dnia powinnyśmy dbać o to, aby się rozwijać i poszerzać swoje horyzonty. Jednak jak to zrobić, kiedy codzienność goni nas każdego dnia? Dowiedz się, jakie nawyki warto wprowadzić do swojego codziennego życia, aby zadbać o rozwój osobisty.

Poznaj samego siebie

Rozwój osobisty nie byłby możliwy bez próby pełnego poznania samego siebie. To w końcu Ty sam jesteś osobą, z którą spędzasz całe życie, 24/7. Warto więc postarać się poznać samego siebie z każdej strony – zarówno tej dobrej, jak i tej złej. Pamiętaj jednak, aby zrobić to z dozą delikatności i wyrozumienia.

Nie bądź dla siebie zbyt ostry, ale też nie ignoruj swoich wad. Dzięki temu uzyskasz obiektywny obraz swojej osoby i będziesz wiedzieć, które cechy warto rozwijać, a nad którymi należy popracować. Może okazać się do kluczowe w pracy nad samym sobą. Określ także wartości, które są Ci najbliższe. Pamiętaj o nich, kiedy będziesz musiał podjąć ważną decyzję lub kiedy zwątpisz w podjęte przez siebie działania, aby mieć pewność, że nie zrobisz niczego wbrew sobie.

Zadbaj o swoje zdrowie

Ważną częścią rozwoju osobistego jest dbanie o swoje zdrowie. Dobrze dobrana dieta i odpowiednia ilość aktywności fizycznej, zwłaszcza tej na świeżym powietrzu, sprawi, że będziesz czuć się dobrze sam ze sobą. Ponadto zbilansowana dieta i ćwiczenie uczą także samozaparcia i dyscypliny, co dodatkowo ukształtuje Twój charakter.

Pamiętaj, że stare powiedzenie „w zdrowym ciele, zdrowy duch” ma w sobie wiele prawdy – bez dobrego zdrowia i kondycji, trudno Ci będzie zadbać o siebie na innych płaszczyznach. Oznaką troski o siebie są także regularne badania. Pamiętaj – profilaktyka jest lepsza niż leczenie.

Ucz się od innych

Nie można zaprzeczyć, że inni ludzie mają na nas ogromny wpływ. Warto więc to nieco wykorzystać i zamiast zazdrościć swoim znajomym i rodzinie lub otaczać się ludźmi, którzy ciągną Cię w dół, zacząć się uczyć od innych. Niech działania otaczających Cię osób motywują Cię do osiągania sukcesów i inspirują.  Ciekawym sposobem na naukę od innych są różnego rodzaju koła zainteresowań, na przykład zorganizowane warsztaty tematyczne, kluby podróżnika, czy plenery malarskie. Rozwijają one pasje i zainteresowania uczestników, a także dają ogrom możliwość wymiany doświadczeń. 

Sposobem na czerpanie wiedzy od innych jest także czytanie książek. Świetną propozycją będą biografie osób, które Cię inspirują, czy też klasyczne poradniki opowiadające o różnych sposobach samorozwoju. Jeśli interesuje Cię ta tematyka, to z pewnością przypadną Ci do gustu takie pozycje jak Cialdini Wywieranie wpływu na ludzi, Przestań zgrywać milionera, czy też autor Brian Tracy Książki te z pewnością dadzą Ci do myślenia i znacząco pomogą w drodze do samorozwoju.

Bądź otwarty na zmiany

Aby stale się rozwijać i uniknąć życiowego stania w miejscu, nie można bać się zmian i wychodzenia poza swoją strefę komfortu. Zmiany wymuszą na Tobie stałe odrywanie się od negatywnych nawyków i utartych schematów. Ponadto, jeśli decydujesz się na zmiany, a w szczególności te, które wiążą się z opuszczeniem tej magicznej strefy komfortu, w sposób pełni świadomy, to pozwalasz sobie na zapobieganie stagnacji i rutynie, wzięcie odpowiedzialność za swój rozwój, doświadczanie nowości, zwiększenie motywacji i wydajności oraz dostrzeganie nowych perspektywy i odmianę życia.

Zdj. główne: the blowup/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Znajdowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym – klucz do samorealizacji
Znajdowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym – klucz do samorealizacji
Odkryj tajniki znalezienia idealnej równowagi między obowiązkami zawodowymi a prywatnymi, aby maksymalnie wykorzystać swój potencjał i osiągnąć samorealizację.
Ostatnie wpisy