Jak działa VPN i jak możesz wykorzystać tę technologię w swojej firmie?

Jak działa VPN i jak możesz wykorzystać tę technologię w swojej firmie?
epigonsa
Technologie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Virtual Private Network, czyli wirtualna sieć prywatna to sieć, która zapewnia bezpieczeństwo i anonimowość w internecie za pomocą szyfrowania numer IP. Dzięki temu numer identyfikacyjny nadawany komputerom lub innym urządzeniom łączącym się z siecią pozostanie ukryty przed innymi użytkownikami Internetu. Takie rozwiązanie ma szereg zastosowań, które mogą zagwarantować bezpieczną pracę w internecie.

Sposób działania VPN

Łącząc się z internetem i wchodząc na jakąś stronę za pomocą swojego telefonu, tableta czy komputera, zostawiamy po sobie pewien ślad. Właściciel strony oraz dostawca internetu za pomocą naszego adresu IP śledzi nasz ruch w sieci. Zbiera o nas informacje na temat tego, w co klikamy i jak często. Takie dane są później wykorzystywane, często bez naszej wiedzy, do zbierania statystyk, poprawy działania serwisu i tym podobne. Serwis internetowy może śledzić naszą aktywność na bieżąco oraz podczas kolejnych wizyt. Używając sieci VPN, nasz ruch w sieci nadal zostanie zauważony, jednak nie będzie mógł być powiązany z naszym konkretnym adresem IP. 

Samodzielne stworzenie sieci VPN i jej konfiguracja mogą być dość skomplikowane. Dlatego na rynku istnieje bardzo dużo firm oferujących takie usługi. Wykupując VPN od dostawcy, zazwyczaj dostarcza nam on aplikację, która pozwala na bardzo prostą obsługę takiej sieci. Całość jest bardzo intuicyjna i przeważnie polega na dosłownie kilku czynnościach, takich jak użycie danych logowania i wybranie serwera. 

Jakie korzyści może odnieść firma, stosując VPN?

Nie trzeba chyba podkreślać, że bezpieczeństwo danych w formie jest ważne. Czasy, w których nasze przedsiębiorstwo jest narażone tylko na napad złodzieja, już dawno minęły. Jeśli Twoja firma dużo spraw i interesów załatwia przez internet, jesteście narażeni na atak cyberprzestępców. Utrata danych często jest o wiele bardziej kosztowna niż kradzież kilku przedmiotów z biura. VPN zapewnia między innymi:  

  • ochronę przed wykradzeniem danych – każda firma, która przetwarza jakiekolwiek dane o swoich użytkownikach/klientach jest ich administratorem. Takie dane muszą być odpowiednio chronione. Informacje o zatrudnionych pracownikach, prawdopodobnie również są zapisane w postaci cyfrowej na jednym z serwerów. Posiadając VPN, ryzyko wykradzenia takich danych przez hakerów jest o wiele mniejsze;
  • anonimowość – wiele firm pragnie uchronić się przed nieuczciwą konkurencją. Jeśli zatrudnione osoby dużo pracują przed komputerem z dostępem do sieci, szansa, że wdrażany przez Was projekt gdzieś wycieknie, jest spora. VPN jest w stanie zabezpieczyć połączenia przed wścibskimi osobami. Szyfrując swoje połączenie internetowe, nie będziecie zostawiać po sobie cyfrowego śladu; 
  • zmiana lokalizacji – jest dużo stron w internecie, które odmawiają dostępu przez złą lokalizację. Stosując VPN, można zmienić adres lokalizacji swojego serwera, przykładowo z polskiego na brytyjski i przeglądać tamtejsze strony. Oprócz tego, że pracownicy zyskają dostęp do większej ilości treści, można też zabezpieczyć się przed brakiem dostępu do podstawowych serwisów, takich jak Google czy Facebook, w przypadku wysłania pracowników na delegację za granicę;
  • wizerunek firmy i oszczędność pieniędzy – firma, która odpowiednio zabezpiecza swoje dane, na pewno będzie uważana za bardziej odpowiedzialną, od takiej, która tego nie robi. Jest to też swoiste zabezpieczenie swojego wizerunku, który może lec w gruzach w przypadku ataku hakerskiego. Mając taką ochronę jak VPN, można się przed takim atakiem uchronić, dzięki temu nie tylko nie stracimy twarzy, ale i zaoszczędzimy ogromne kwoty pieniędzy, które musielibyśmy wydać na ewentualne ratowanie tego, co nam zostanie po wykradzeniu danych.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*